Najnovšie údaje o inflácii neveštia pre peňaženku nič dobré. Napriek tomu majú Slováci na bežných, sporiacich, termínovaných účtoch aj vkladných knižkách viac ako 40 miliárd eur. Záujem o investovanie rastie pomalšie, ako by mohol.

Inflácia na Slovensku atakovala 22-ročné maximum. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu medziročne dosiahla v júni dokonca ešte vyššiu úroveň až 13,2 percenta. Ceny sa kontinuálne zvyšujú už sedemnásť mesiacov. Horšie je, že bude s vysokou pravdepodobnosťou ešte porastú.

To znamená, že si za svoje peniaze môžeme dovoliť kúpiť stále menej. Ako upozorňujú odborníci, tisíc eur tak má v súčasnosti hodnotu už menej ako 900 eur. A ak máte napríklad na sporiacom účte s ročnou úrokovou sadzbou nula percent našetrených šesťtisíc eur, ich reálna hodnota je na úrovni okolo 5200 eur.

Investovanie či uloženie do pančuchy?

Ak by ste však rovnakých šesťtisíc eur investovali, vyhli by ste sa takémuto prudkému znehodnoteniu úspor. „Napríklad by ste vložili na začiatku 6 000 eur, a to v priebehu prvých troch mesiacov po tretinách. Zároveň by ste každý mesiac pravidelne vkladali 50 eur počas desiatich rokov. Vychádzajme z toho, že ste dynamickým investorom. Väčšina z vášho portfólia by bola teda zameraná na akciové podielové fondy. Po 10 rokoch by výsledná hodnota majetku spolu aj so zhodnotením bola na úrovni približne 17 500 eur,“ vysvetľuje Marek Sokol, odborný garant pre sporenie a úvery spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Tá patrí k najväčším nezávislým maklérskym spoločnostiam na Slovensku. Všetkým, ktorí majú úspory, a to už či tisíc, ale aj desaťtisíc eur, odporúča, aby ich nenechávali na bežnom účte, sporiacom účte, termínovaných vkladoch alebo doma. Ani jedna možnosť neponúka také zhodnotenie vložených peňazí, aby pokryla infláciu.

Znížte riziko

Pre všetkých, ktorí majú v súčasnosti vyššie čiastky uložené na neperspektívnych miestach a rozhodli sa ich zhodnotiť investovaním, Marek Sokol radí, aby si ich rozdelili na dva až tri vklady. „Je to vhodné predovšetkým v takýchto turbulentných časoch.“ Ako dodáva, vždy to, samozrejme, závisí od možností a požiadaviek daného investora. „Dôležité je, aby portfólio bolo dostatočne diverzifikované, a teda aby sme sa vyhýbali vsádzaniu na jednu kartu,“   vysvetľuje Marek Sokol. Toto z dlhodobého hľadiska zabezpečujú napríklad akciové indexové podielové fondy, ktoré obsahujú široké spektrum spoločností, do ktorých je možné investovať.  „My sa zároveň zameriavame predovšetkým na také fondy, ktoré majú označenie ETF (exchange traded fund – voľne obchodované na burze). Vďaka nim dokážeme klientovi čo najefektívnejšie zhodnotiť jeho majetok. V krátkodobom horizonte, respektíve pri konzervatívnejších klientoch, dopĺňame portfólio menej rizikovými aktívami, ako napríklad dlhopismi, či realitným fondom,“ uzatvára odborník UNIVERSAL maklérsky dom.

Ak ste sa rozhodli aj vy pre investovanie, ozvite sa nám a naši špecialisti pomôžu aj vám ochrániť peniaze pred infláciou.